logo
logo
 • صفحه نخست
 • معرفی پی‌بار
 • مجله پی‌بار
 • دعوت به همکاری
 • در ارتباطیم

کاربردهای اینترنت اشیاء در زنجیره تامین

۳ بهمن ۱۴۰۲

5 دقیقه زمان مطالعه

زنجیره تامین

کاربردهای اینترنت اشیاء در زنجیره تامین

چرا باید زنجیره تامین را به اینترنت اشیاء تجهیز کنیم؟ در این مقاله به شما علت این سوال را به طور جامع توضیح خواهیم داد و اینکه اینترنت اشیا می تواند چه تاثیر مفیدی بر زنجیره تامین داشته باشد. در ادامه هم یک مثال از یک شرکت لجستیک دانمارکی خواهیم زد که توانسته است با استفاده از اینترنت اشیاء میزان خرابی مواد غذایی را در فرایند لجستیک خود را کاهش دهد. ابتدا با یک تعریف ساده و کوتاه از اینترنت اشیاء شروع می‌کنیم.

02 (2).webp

اینترنت اشیاء چیست

اینترنت اشیا (IoT) مجموعه‌ای از دستگاه‌های فیزیکی متصل به هم است که می‌توانند داده‌ها را جمع‌آوری، ارسال و پردازش کنند. این دستگاه‌ها از طریق اینترنت یا شبکه‌های بی‌سیم به یکدیگر و به سیستم‌های رایانه‌ای متصل می‌شوند.
دستگاه‌های IoT از حسگرها برای اندازه‌گیری طیف گسترده‌ای از پارامترها در محیط اطراف خود استفاده می‌کنند. این پارامترها می‌توانند شامل:

 • مکان
 • دما
 • رطوبت
 • نور
 • حرکت
 • صدا

و غیره باشند. دستگاه‌های IoT در اشکال مختلفی از جمله تراشه‌های RFID، دستگاه‌های پوشیدنی، ربات‌ها، اتومبیل‌های خودران و ساختمان‌های هوشمند عرضه می‌شوند.
مثلا در حوزه حمل و نقل، دستگاه‌های IoT می‌توانند برای بهبود ایمنی و بهره‌وری حمل و نقل استفاده شوند. به عنوان مثال، دستگاه‌های IoT می‌توانند برای ردیابی موقعیت وسایل نقلیه، جلوگیری از تصادفات و مدیریت ترافیک استفاده شوند.
اینترنت اشیا یک فناوری نوظهور با پتانسیل تغییر چشمگیر در زندگی ما است. با پیشرفت فناوری، انتظار می‌رود کاربردهای اینترنت اشیا نیز گسترش یابد.


چگونه اینترنت اشیا می تواند به زنجیره تامین کمک کند؟

در این بخش می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه اینترنت اشیا می‌تواند زنجیره تامین را متحول کند و چرا اینترنت اشیاء یک ضرورت در زنجیره تامین است.

1. تعیین موقعیت دقیق مکانی کالا

دستگاه‌های اینترنت اشیاء را می توانید به کالا یا بسته‌هایی که کالا در آن قرار دارد متصل کنید و آنها از طریق ماهواره‌های GPS موقعیت دقیق مکانی کالا را به سیستم‌های مانیتورینگ شما گزارش دهند.

2. ردیابی سرعت و زمان رسیدن کالا

با استفاده از اینترنت اشیاء می توانید سرعت حرکت و زمان رسیدن کالا را به طور دقیق ردیابی کنید. وقتی زمان رسیدن کالا را بتوانید دقیق داشته باشید یک هماهنگی عالی بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و مراکز توزیع خواهید داشت.

03.webp

3. نظارت بر شرایط نگهداری محصولات

برخی از کالاها مانند مواد غذایی و مواد شیمیایی باید در شرایط ایده آل نگهداری شوند. دستگاه‌های تخصصی اینترنت اشیا می توانند پارامترهایی مانند دما، رطوبت، قرار گرفتن در معرض جو، شدت نور و سایر عوامل محیطی را کنترل کنند. این دستگاه‌ها حتی در صورت عبور از آستانه‌های مشخص شده، زنگ هشدار ایجاد می‌کنند. این امر ردیابی کیفیت کالاها از طریق زنجیره تامین و کاهش فساد را بسیار آسان‌تر می‌کند.

4. حرکت کالا را ساده می‌کنند

ردیابی کالا و برنامه‌ریزی مسیر از طریق دستگاه‌های IoT می‌تواند مکان و زمان تاخیر در حمل و نقل کالا را شناسایی کند. این امکان برنامه‌ریزی اضطراری و مسیرهای جایگزین را برای سرعت بخشیدن به زنجیره تامین فراهم می کند.

5. یافتن کالاهای موجود در انبار

وقتی کالاها در مرکز توزیع هستند، می‌توانند با دستگاه‌های IoT برچسب‌گذاری شوند. این می‌تواند یافتن محصولات را در یک انبار بزرگ بسیار آسان‌تر کند و شناسایی و مدیریت دقیق کالاها را تضمین کند.

6. مدیریت کالا پس از دریافت

ردیابی تأیید شده از طریق دستگاه‌های IoT به این معنی است که مدیر زنجیره تامین می‌تواند دقیقاً زمانی که کالاها به انبار می‌رسند، اعتبارسنجی آنها را انجام دهد. همین موضوع باعث می‌شود مدیر زنجیره تامین بتواند سایر وظایف اداری، مانند پرداخت‌های تامین‌کننده یا درخواست‌های ارسال بعدی را انجام دهد.

این نکته را باید در اینجا ذکر کنیم که همچنین شما می‌توانید پرداخت‌های لجستیکی خود را از طریق سامانه پی‌بار انجام دهید. 

Untitled-11.webp

سامانه پی‌بار علاوه بر پرداخت‌های لجستیکی می‌تواند تمام داده‌های اینترنت اشیاء زنجیره تامین شما را در فضای ابری ذخیره سازی کند و از آن برای مانیتورینگ زنجیره تامین خود استفاده کنید. برای مشاهده بیشتر امکانات سامانه پی‌بار می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

موارد استفاده واقعی IOT در زنجیره تامین

شرکت لجستیک مرسک یک شرکت کشتیرانی دانمارکی است که 18% از کانتینرهای تجاری در جهان را حمل می‌کند. این شرکت سرمایه‌گذاری زیادی را در زمینه اینترنت اشیاء و فناوری بلاکچین در جهت بهبود شفافیت، ایمنی و کارایی برای حمل و نقل دریایی خود انجام داده است.
مرسک با استفاده از حسگرهایی که به فضای ابری متصل هستند (IOT) شرایط دما و رطوبت داخل کانتینرهایی که مواد غذایی فاسد شدنی را حمل می‌کنند ردیابی و کنترل می‌کند. حسگرها از لحاظ دما روی یک عدد خاص تنظیم شده‌اند که اگر به هر دلیل دمای داخل کانتینر از آن عبور کند به سیستم مرکزی شرکت پیغام فرستاده می‌شود که کانتینر شماره X، در کشتی Y، در دریای سرخ در حال فساد است.
شرکت به لطف این تکنولوژی، شرایط نگهداری را کنترل می‌کنند و احتمال خرابی مواد غذایی را به شکل چشمگیری کاهش داده‌اند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله پی‌بار سعی کردیم به طور کوتاه شما را با کاربرد اینترنت اشیاء در زنجیره تامین و ضرورت آن برای این حوزه را توضیح دهیم. برای دریافت اطلاعات بروز دنیا در حوزه زنجیره تامین و لجستیک، دیگر مقالات آموزشی مجله پی‌بار را مطالعه کنید.

 

تازه ترین‌ها

logo
پی‌بار، یک دستیار هوشمند، امن و توانمند برای کاربران صنعت حمل‌و‌نقل است که با امکان مدیریت حمل‌و‌نقل هوشمند و در نهایت با پرداخت‌ آنلاین مبلغ کرایه حمل بارنامه به رانندگان، چرخه کاملی از خدمات را در اختیار کاربران قرار داده است.

نگاهی به پی‌بار

 • درباره پی‌بار
 • چرا پی‌بار؟
 • فرهنگ پی‌بار
 • دعوت به همکاری
 • ارتباط با پی‌بار

گواهینامه‌ها

logo
logo
logo
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به پی‌بار است.